Z ETERIČNIMI OLJI NAD PRŠICO

Kako lahko eterična olja pomagajo blažiti simptome alergije na pršice?

Kaj je pršica in kje jo najdemo?pršica blog

Pršica je s prostim očesom nevidni parazit, ki spada v vrsto pajkovcev. Živi 2 do 3 mesece pri temperaturah 15 do 30ºC in v 70 do 80% vlagi. Najdemo jo na mestih kot so zavese, žimnice, blazine, preproge in ostale talne obloge, tako da v stiku z njimi preživimo velik del svojega življenja.

Hišni prah vsebuje še različne organske sestavine kot so kožne luske, lase, dlake, delce tkanin, ki predstavljajo pršicam vir hrane.

Če ukrepate za zmanjšanje števila pršic v vašem domu, lahko obvladate zelo pogost pojav alergije na pršice.

Kaj je sploh alergija?

Alergija je posledica preveč burne reakcije imunskega sistema na stik z alergenom, na katerega se je telo alergične osebe prej senzibiliziralo in ki pri zdravi osebi ne povzroči nobene motnje. Senzibilizacija pomeni, da je telo neko snov spoznalo kot tujo, proti njej razvilo posebej občutljive obrambne limfocite, zato se bo ob vsakem nadaljnjem srečanju s to snovjo odzvalo z alergijsko reakcijo. Alergeni so praviloma beljakovine ali nanje vezane druge snovi in se nahajajo v vdihanem zraku, hrani, zdravilih, pikih žuželk in drugih snoveh (čistila, kozmetični izdelki, kovine, itd.), s katerimi prihajamo v stik.

Pršice so najpogostejši izvor alergenov. Obstaja vsaj deset vrst pršic. Poleg hišne pršice je pri nas znana tudi žitna pršica, njej sorodni pa so ščurki kot izvor alergenov v slabših higienskih razmerah.

alergija, pršica, blogZakaj sem začela raziskovati in pisati ta blog?

Sama se že več let spopadam z nadležno alergijo.

Nekaj let sem sicer bila brez s tem povezanih težav in tako živela v prepričanju, da nimam več alergije.

Smo ljubitelji narave in živalic, zato smo imeli prav kmalu spet polno hišo živali (papagaja, kužka, morskega prašička, hrčka, zajčka, ribice….).

Vse je bilo super, dokler se ni pri meni ponovno pojavila alergija, tokrat v hujši obliki. Neprestano so me močno srbele, solzile in pekle oči, kihala sem, teklo mi je iz nosa, dobila sem atopični deramitis, koprivnico. Sprva sem bila prepričana, da gre le za alergijo na cvetni prah. Alergološko testiranje pa ni kazalo na nove alergije; je le potrdilo staro, na pršice.

V izogib stopnjevanju mojih težav smo morali sprejeti težko odločitev in se posloviti od vseh naših kosmatih in pernatih živalic.

Sedaj mi je sicer veliko bolje, ne pa še povsem v redu, zato sem začela iskati načine za samopomoč.

Kako narediti sprej proti pršicam z eteričnimi olji

Ustvarjanje pršila proti pršicam z uporabo eteričnih olj je naraven in učinkovit način za pomoč pri nadzoru pršic v vašem domu. Vedeti moramo, katere sestavine so učinkovite proti pršicam.

Vsa eterična olja niso enako učinkovita v boju proti pršicam. Moč in uspeh teh naravnih snovi sta v veliki meri odvisna od vrste in koncentracije uporabljenih olj. Med izstopajočimi možnostmi sta se eterično olje evkaliptusa in olje nageljnovih žbic izkazala za posebej učinkovita. Ta olja so ob pravilni uporabi močno in naravno orožje v boju proti pršicam.

Bosta kis in voda uničila pršice?

Z dovolj visoko koncentracijo lahko deluje kis sam. Pomembno pa je vedeti, da ima beli kis, kupljen v marketu, le približno 3- do 5-odstotno koncentracijo (je večinoma razredčen z vodo). V tem receptu se kis večinoma uporablja za pomoč pri razprševanju eteričnih olj.

Preprost in učinkovit recept za pripravo spreja proti pršicam, s katerim popršimo vzmetnico, kavč, zofe, zavese, posteljnino …. :

Sestavine:

– Voda: 1 skodelica ohlajene, predhodno prevrete vode (da odstrani klor in druge onesnaževalce)

– Beli kis: 1 skodelica (pomaga pri raztapljanju eteričnih olj in ima naravne dezinfekcijske lastnosti – v nadaljevanju gl. alternativne možnosti za kis) –

– Evkaliptusovo olje Eterično olje Evkaliptusa: 15 kapljic (kot močan uničevalec pršic)

– Olje nageljnovih žbic Eterično olje Nageljnovih žbic: 10 kapljic (zaradi akaricidnih lastnosti)

– Sivkino olje Eterično olje Sivke: 10 kapljic (prijetno odišavi in ​​pomaga pri odganjanju pršic)

Oprema:

Steklena razpršilka: izberemo stekleno razpršilko, saj je steklo odporno na eterična olja. Nekatera eterična olja, npr evkaliptus, lahko sčasoma raztopijo plastiko.

Navodila: Eterično olje Nageljnovih žbic

V steklenico z razpršilom damo olje evkaliptusa, nageljnovih žbic in sivke. Ta mešanica izkorišča akaricidne lastnosti vsakega olja (akaricidno pomeni pesticidno, saj uničuje pršice in klope).

Dodamo beli kis in nato vodo. Kis pomaga emulgirati olja v vodi, kar omogoča bolj konsistentno mešanico.

Pretresemo!

Zaprimo steklenico in dobro pretresemo, s čimer zagotovimo, da je vse dobro premešano. Pred vsako uporabo vselej znova dobro pretresemo.

Uporaba: eterično olje sivke 100% naravno organsko

Mešanico rahlo popršimo po vzmetnici, posteljnini, zavesah in drugih mestih, kjer se verjetno nahajajo pršice. Ne nasičimo tkanin s pršilom; zadostuje že rahla meglica.

Ponovitve postopka:

Za najboljše rezultate pršilo uporabljajmo redno, na primer tedensko; le tako bomo imeli populacijo pršic pod nadzorom.

Alternative kisu za pršilo proti pršicam

Če v pršilu za pršice ne želimo uporabljati belega kisa, obstaja več alternativ, ki lahko pomagajo pri raztapljanju eteričnih olj in nudijo dodatne prednosti:

Vodka: bistro vodko brez vonja lahko uporabimo kot osnovo za eterična olja. Ima podobne lastnosti razpršitve in hitrega sušenja kot čistilni alkohol in ne bo pustil ostankov ali vonja, ko izhlapi.

Hidrosoli – hidrolati: To so cvetlične vode, ki so stranski produkti procesa destilacije eteričnih olj. Hidrosoli, kot sta rožna voda ali voda sivke, lahko našemu pršilu dodajo dodatne lastnosti proti pršicam in obenem prijetno dišavo. Eterično olje Evkaliptusa

Destilirana voda: Če iščemo le sredstvo za redčenje brez dodatnih lastnosti, lahko uporabimo samo destilirano vodo. Nima disperzijskih lastnosti alkohola ali kisa, zato bomo morali mešanico pred vsako uporabo še intenzivneje pretresati.

Pršilo vselej preizkusimo na majhnem, neopaznem predelu tkanine, da ne pride slučajno do razbarvanja ali poškodbe tkanine.

To doma izdelano pršilo proti pršicam ne pomaga samo pri zmanjševanju pršic, ampak obenem deluje tudi kot osvežilec zraka v našem domu.

Eterična olja vsebujejo spojine, ki odganjajo ali celo uničujejo insekte, vključno s pršicami. Najboljša eterična olja za odstranjevanje pršic (npr v vzmetnicah) so olje nageljnovih žbic, rožmarina, evkaliptusa in olje čajevca.

Olje čajevca je še posebej učinkovito kot antibakterijsko pršilo za vse tekstilne obloge, vzmetnice ipd.