Imam ploska stopala: ali lahko nosim bosonogo obutev?
Naj kupim otroku bosonogo obutev, četudi naj bi zaradi ploskih stopal nosil ortopedske vložke?
V tem blogu vam želim dati nasvet, kako se po povsem naravni poti spopasti s težavo »platfusa«
Kdaj sploh govorimo o ploskih stopalih?
Plosko stopalo, znano tudi kot platfus, je stanje, pri katerem imata eno ali obe stopali malo ali nič loka. Ko stojite, se blazinice notranjega dela stopal dotikajo tal.
Večina dojenčkov se rodi s prožnim, ravnim stopalom. Ob privajanju na hojo se začne razvijati njihov stopalni lok. Stopalnice se oblikujejo do 6. leta.
Kakšne so posledice? Ali ploska stopala spremljajo tudi bolečine?
Posledice ploskih stopal so napačno obremenjevanje stopal, napačen prenos teže, spuščanje lastne teže v podlago, neaktiven odriv teže telesa …
Dvignjena peta pri sodobnih čevljih prisili stopala, da so nagnjena naprej. Ta nenehni nagib je razlog, zakaj med hojo ali stanjem samodejno poskušamo vzpostaviti protiutež, s čimer prekomerno obremenimo nekatere mišice, kar lahko povzroči razne bolečine.
Zelo pogost vzrok za nastanek ploskih stopal v zadnjem času je tako imenovana hipotonija (manjša mišična aktivnost), ki ima vpliv na celo telo.
Najboljši način, da otroku pomagamo razviti stopalni lok, je:
čim več gibanja
spodbujanje hoje z bosimi nogami vsaj doma po stanovanju (v mehkih nogavičkah z nedrsečo podlago). Na ta način stopalo dobi primerne informacije o podlagi, mišice se ravnotežnostno odzivajo in s tem krepijo stopalne loke.
Z obutvijo, ki nudi nogam pogoje, enake hoji z bosimi nogami, imamo enakomeren, raven podplat, saj to omogoča, da naša stopala v svojem naravnem položaju spodbujajo delovanje mišic.
Razni vložki imajo narejen nosilec stopalnega loka, ki pa dejansko daje potuho mišicam, da ne delajo; omejuje jim količino upogiba, kar ima za posledico oslabelost stopalnih mišic.
V bosonogih čevljih s povsem ravnim podplatom, brez kakršnekoli podpore, imajo naša stopala dovolj prostora, da se pravilno upogibajo in s tem krepijo mišice stopalnega loka. Brez kakršnekoli dodatne podpore v paru bosonogih čevljev ima naš lok dovolj prostora, da se pravilno upogne, kar posledično omogoča boljši razvoj mišic.
Prenekatere raziskave in izkušnje potrjujejo, da je bosa hoja (in bosonoga obutev, kjer pač ne moremo hoditi bosi) najprimernejša metoda za odpravo ploskih stopal.
Če se ne želite odpovedati nasvetom ortopedov in ortopedskim vložkom priporočam, da jih uporabljate v bosonogi obutvi, saj so ti čevlji in copati prostornejši, nudijo prstom dovolj prostora, so brez nagiba in s tem omogočajo naravno delovanje stopal pri drži naših teles.
Z utesnjenimi, stisnjenimi prsti in nagnjenimi podplati pač ne moremo biti najbolj stabilni! V nenehni težnji za vzpostavitev ravnotežja se aktivirajo povsem druge mišice kot bi se morale za normalno, uravnoteženo hojo, brez bolečin zaradi ravnih stopal in brez bolečin v hrbtenici in ostalih sklepih.
Vaje za fleksibilnost ploskega stopala
Masaža stopalnega loka z navadno žogico
- Pobiranje cunje – brisače s prsti s tal
Hoja po dlaneh in prstih nog
Pobiranje manjših predmetov s tal s pomočjo prstov
Bosonoga hoja